ile kosztował bitcoin na początku

Czym są kryptowaluty oraz czym jest sam Bitcoin?

Kryptowaluty od kilku lat są nowością, która szokuje i budzi podziw, a zarazem lęk przed nieznanym. Pionierem w tej dziedzinie jest bez wątpienia BitCoin, czyli kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Waluta,w przeciwieństwie do większości innych nie opiera się na zaufaniu względem eminenta centralnego. Oznacza to to, że BitCoin nie ma centralnej instytucji emisyjnej, czyli jest całkowicie niezależna od banków, instytucji czy rządów. Jest to waluta, której nic nie ogranicza- wystarczy tylko internet lub telefonia komórkowa, aby funkcjonowała. Główną zaletą tej waluty jest to, że w każdej chwili możesz wysłać ją do dowolnej osoby na całym świecie, jednocześnie omijając banki czy pośredników, co pozwala na uniknięcie często kosztownych prowizji. Ilość bitcoinów jest ograniczona- może powstać tylko 21 milionów, co zapewnia walucie odporność na inflację.

Jakie są największe zalety Bitcoina?

Przede wszystkim błyskawiczne transakcje, a nie kilkudniowy czas oczekiwania jak w przypadku tradycyjnych banków. Oprócz szybkości transakcji, zyskujemy również anonimowość- choć wszystkie transakcje są jawne, to uczestnicy pozostają anonimowi. Kolejną zaletą kryptowaluty jest sieć oparta na p2p, która uniemożliwia zablokowanie konta, ze względu na brak właściciela czy zarządcy. Dużą zaletą jest również brak biurokracji- po instalacji programu klienta możesz przejść do transakcji, bez zbędnych formalności i rejestracji. Ile kosztował bitcoin na początku?

Jaka jest wartość Bitcoina?

Wartość Bitcoina zależy od jego użyteczności, popularności oraz trudności wydobycia. Im bardziej powiększa się grupa osób, które używają bitcoina tym bardziej rośnie jego cena. W ciągu ostatnich lat liczba osób, które korzystają z tej waluty wzrosła do kilku milionów (i stale rośnie), a sama wartość wzrosła z kilku centów do kilku tysięcy dolarów. Obecnie ceny bitcoina wahają się w okolicy 30 tysięcy złotych. A jak było kiedyś? Ile kosztował bitcoin na początku?

Pierwsza oficjalna cena, ustalona w 2009 roku to 1 USD (dolar amerykański) za 1309 Bitcoinów. Cena została ustalona przez twórców na start, późniejsza cena była dyktowana przez wolny rynek. Oznacza to, że za dolara wydanego na Bitcoiny w 2009 roku obecnie otrzymalibyśmy około 40 mln złotych. Tak duży przyrost ceny stawia kryptowalutę na czele inwestycyjnych wyborów. Przebiła ona złoto, nieruchomości czy akcje z najlepszych spółek giełdowych.

Wiemy już ile kosztował bitcoin na początku, a jak wyglądała sytuacja w późniejszych latach? Przyjrzyjmy się jak toczyły się losy najprężniej rozwijającej się kryptowaluty.

W 2010 roku za jednego BTC zapłacilibyśmy zaledwie kilkadziesiąt groszy. W 2013 roku koszt jednej wirtualnej monety wynosił już około 100zł, a w 2015 przekroczył liczbę tysiąca złotych.

Duży wzrost wartości ma jednak swoją cenę. Bitcoin, choć wydawać się może marzeniem inwestycyjnym niesie ze sobą spore ryzyko. Odbicia w kierunku 5 tysięcy złotych mogą nastąpić nagle i w dowolnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *